- Reklama -zprávy

6 tipů, na co myslet při plánování bungalovu

- Komerční sdělení -aktuality

Ve srovnání s vícepatrovým rodinným domem vás výstavba bungalovu vyjde podstatně levněji. Stále však můžete narazit na nebezpečí, která váš bungalov mohou velmi snadno prodražit. V následujících řádcích se dozvíte, na co byste měli při jeho plánování myslet.

Rozpočet bungalovu si stanovte na začátku
V rozpočtu na stavbu bungalovu by měly být započítány ceny za materiál, izolace, technická zařízení a platy dělníků. Nezapomeňte ani na rezervu. Původní rozpočet se při stavbě často překročí io 10 %.

TIP: Více se vám však mohou vyplatit hotové projekty moderních bungalovů, protože kompletní tvorba plánu pro bungalov bude vyžadovat nejen peníze, ale také hodně času.

Vytvořte si přesný časový plán
Podrobný časový plán vám bude pomáhat v průběhu celé stavby bungalovu. Díky němu rychle zjistíte, jestli jste v časovém skluzu. Ideální je, pokud jsou v něm zahrnuty i jednotlivé náklady v každém měsíci. Budete však muset předem odhadnout, kolik času zaberou úkoly dělníkům.

Právě podle toho, jak se bude časový harmonogram naplňovat, můžete zvážit, zda zaměstnat další pracovníky, aby svou práci stihli dříve. Využít toho víte například tehdy, když hrozí, že se počasí porouchá a bungalov chcete dokončit co nejdříve.

Při plánování myslete na pozemek
Právě výběr pozemku patří k věcem, které značně ovlivňují celý proces plánování. Je totiž rozdíl mezi tím, jestli je terén vašeho pozemku svažitý, nebo rovinatý. Rovný terén vám při stavbě základů bungalovu ušetří náklady za zemní práce spojené s vyrovnáním podkladu a jeho stabilizací.

Důležité je také vědět, jestli hladina spodní vody není příliš vysoká. Tehdy je dobré půdu odvodnit (například drenážní soustavou z drenážních trubek) a dostat vodu do nižších míst.

Kvalitní materiál pro kvalitní zdi
Základové pásy a hrubá stavba vás dnes může vyjít poměrně levně. Nepodceňujte však kvalitu materiálu a věnujte dostatečnou pozornost dodržení správného technologického postupu. Doporučujeme použít klasické cihly, které mají výborné tepelně izolační vlastnosti a jsou hygienicky nezávadné.

Nezapomeňte na střechu
U střechy nejprve zvažte, které dřevo použijete pro stavbu krovu a jaký materiál bude nejlepší pro střešní krytinu. Také si promyslete, jestli chcete mít i střešní okna. Pokud je rozmístíte strategicky, do vašeho bungalovu umíte dostat podstatně více světla.

Pokud si pro váš bungalov vymyslíte členitou střešní konstrukci, její stavba vůbec nebude levná. Jen cena za střešní krytinu se ve srovnání s pultovou střechou může vyšplhat až na dvojnásobek.

Připravte se na úřady
Než se pustíte do práce, nejprve si vyřiďte stavební povolení. K tomu však budete muset získat i územní rozhodnutí. Tyto dvě žádosti se někdy dají sloučit a můžete je tak vyřídit najednou.

Žádost o vydání stavebního povolení byste měli podat na stavebním úřadě na daném katastrálním území. Po předložení dokumentu, všech jeho příloh a zaplacení poplatku vám do 30 dnů stavební úřad vydá své rozhodnutí. Pokud vše proběhne podle plánu, stavba bungalovu může konečně začít.

Máte další tipy?
Osvědčily se vám při plánování a stavbě bungalovu nějaké další činnosti? Podělte se s námi o váš názor a pomozte tak dalším, kteří upřednostnili bungalov před vícepatrovým domem.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek