- Reklama -zprávy

5 nejčastějších chyb při žehlení – děláte je i Vy?

- Komerční sdělení -aktuality

Kdyby někdy probíhala soutěž o nejméně oblíbené domácí práce, žehlení by určitě stálo na stupni vítězů. A možná by i vyhrálo. Z času stráveného s žehličkou v ruce má totiž potěšení jen málokdo. Většina z nás tuto otravnou aktivitu odkládá, dokud nejsou všechny sušáky či koše na prádlo plné. A přitom to vůbec nemusí být tak náročné. Stačí, když se vyvarujete těmto 5 nejčastějším chybám, které při žehlení děláme.

Nejčastější chyby při žehlení
Možná vám některé chyby přijdou povědomé a jiné ne. Právě jejich nápravou však může být žehlení mnohem snesitelnější. Pojďte se s námi podívat na ty nejčastější, kterých se při žehlení dopouští většina z nás.

  1. Žehlení odkládáme na později
    V každodenním spěchu je obtížné zvládnout nakupování, vaření, úklid, péči o děti a zároveň přitom všem myslet ještě na žehlení. Obvykle je to proto jedna z prvních aktivit, kterou odložíme na později.

Naneštěstí, prádlo se sama nevyžehlí a jeho odkládání vytváří odrazující haldy, ve kterých se oblečení zbytečně ještě více pokrčí. Pokud vám to „nerozbije“ interiér, dobrou fintou je nechat žehlicí prkno vždy rozložené. Vyžehlit pár kousků tak bude otázkou pár minut, díky čemuž předejdete plným košům s prádlem a odkládání nezbytného.

  1. Prádlo necháváme úplně vyschnout
    Většina moderních žehliček je vybavena funkcí napařování, a to nejen z legrace. Tkanina se totiž žehlí mnohem lépe, když je mírně vlhká. Složíte-li tedy prádlo ze sušáku o něco dříve, můžete si ušetřit spoustu času a námahy.

Další tipy:

Pokud sušíte v bubnové sušičce, vyberte si program s následným žehlením.
V případě, že je oblečení zcela suché a žehlička neumí napařovat, pomůže rozprašovač s obyčejnou vodou.
Čas a námahu ušetří i správný potah. Některé typy žehlících desek, například Total Reflect Plus od Viledy, mají potah opatřený nepropustnou metalizovanou vrstvou, která odráží 100% tepla zpět na prádlo, a tak žehlení výrazně urychluje.

  1. Výška žehlicího prkna je nesprávně nastavena
    Bolí vás po žehlení záda? S největší pravděpodobností je na vině nesprávně nastavena výška žehlicího prkna. To může způsobit i další zdravotní komplikace, jako jsou bolesti hlavy nebo zápěstí. Ideální výšku desky poznáte tak, že na žehlicí prkno můžete pohodlně položit celé dlaně, aniž byste museli ohýbat ruce.
  2. Nerozlišujeme mezi různými druhy látek
    Před praním je třídění prádla podle barvy samozřejmostí. Ale jen málo lidí vytřídí oblečení před žehlením. A proč je to důležité? Protože každému typu tkaniny vyhovuje při žehlení jiná teplota. A jelikož se žehlička rychleji nahřívá než chladí, je dobré začít s kousky z polyesteru či z viskózy, kterým stačí nižší teplota. Vyšší teplotu naopak vyžaduje bavlna a len. Tyto materiály si tedy nechte na konec.
  3. Nestaráme se o žehličku
    Podobně jako jiné domácí spotřebiče, i žehlička je vystavena riziku vodního kamene. Zanesený spotřebič nemusí správně fungovat a znečištěná voda může místo napařování oděv znečistit. Obzvláště opatrní byste měli být, pokud žijete v oblasti s velmi tvrdou vodou. Některé dražší žehličky jsou sice vybaveny odvápňovacím systémem a dokáží zpracovat i vodu z vodovodu, přesto je vhodné spotřebič čas od času vyčistit. V levnějších napařovacích žehličkách je ideální používat pouze destilovanou vodu.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek