- Reklama -zprávy

5 tipů, jak na optimální vlhkost vzduchu v domácnosti

- Komerční sdělení -aktuality

Máte ve své domácnosti optimální vlhkost vzduchu nebo musíte neustále bojovat se suchým či vlhkým prostředím? Příliš suchý nebo příliš vlhký vzduch může znepříjemňovat každodenní domácí pohodu celé rodiny. V některých případech nemusí pomoci ani pravidelné větrání. Navíc dlouhodobá nevhodná vlhkost vzduchu může vést ke vzniku různých zdravotních problémů.

V našem článku jsme pro vás připravili 5 tipů, jak na optimální vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti, které vám zpříjemní chvíle strávené v kruhu vašich nejbližších.

Optimální vlhkost vzduchu v domě a bytě
Optimální vlhkost vzduchu se pohybuje v rozmezí od 30 – 80 %, nejideálněji mezi 40 a 55 %. Pokud vlhkost klesne pod 30%, příliš suchý vzduch nám vysušuje sliznice a pokožku, dráždí plíce a ztěžuje dýchání. Příliš vysoká vlhkost zase pomáhá vzniku plísní, která jsou útočníkem na naši imunitu.

Příliš vysoká vlhkost vzduchu a její vliv na zdraví
Prvním příznakem vysoké vlhkosti jsou zarosená okna a zrcadla či zatuchlý zápach ručníků a oblečení. Na vysokou vlhkost vzduchu výrazně ovlivňují také běžné aktivity v domácnosti, jako například vaření, praní, sušení prádla a žehlení. Prádlo proto věšte vždy na balkon či zahradu, případně použijte sušičku.

Zajímavost: Běžná 4-členná rodina vyprodukuje 5 až 10 l vodní páry denně.

Vysoká vlhkost vzduchu poškozuje omítky a tapety a je tak ideální vstupní branou pro plísně. Plísně snižují naši imunitu, způsobují infekce dýchacích cest, kašel a bolesti hlavy. Opakovaný atak na imunitní systém může být spouštěčem různých alergií a astmatu. Alergikům vysoká vlhkost vzduchu dokonce zhoršuje projevy a příznaky alergie.

Nízká vlhkost vzduchu – příliš suchý vzduch v domácnosti
Riziko suchého vzduchu nastává zejména v zimě, kdy lidé přetápějí své byty. Teplý vzduch totiž pohlcuje vlhkost a vysouší své okolí. Větrání v tomto případě nepomůže, jelikož zimní vzduch je většinou přirozeně suchý.

Nízká vlhkost v domácnosti vysušuje a dráždí sliznice, způsobuje škrábání v krku či svědění pokožky. Při tomto nejvíce trpí lidé s atopickým ekzémem, alergici a astmatici.

Ideální vlhkost vzduchu – 5 tipů, jak na to
Ideální vlhkost vzduchu se zejména ve starších bytech dosahuje velmi obtížně. Přes stěny a okna zvykne profukovat, a tak mají majitelé tendenci prostory přetápět. Přehříváním však vzduch ztrácí svoji vlhkost. U zateplených domů a plastových oknech musí zase lidé větrat častěji. Častokrát je dokonce třeba poodsouvat nábytek od stěn, aby se za ním nemnožily plísně. Jak dosáhnout ideální vlhkosti vzduchu ve vaší domácnosti?

Pravidelné větrání
Vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti můžete regulovat pravidelným větráním – ráno, večer, avšak i průběžně během dne. Větrejte nárazově a okno otevřete dokořán alespoň na 15 minut denně. Důležitým faktorem je i materiál, ze kterého jsou vyrobeny okenní rámy.

Zvlhčovač a odvlhčovač vzduchu
Pokud vaši domácnost trápí suchý vzduch, pomůže vám zvlhčovač vzduchu. Postupně a plynule vypouští do prostoru páru, která zachycuje prachové částice. Pravidelně v něm však měňte vodu a čistěte jej, aby se vám v něm nepřemnožily bakterie.

Odvlhčovač může být příjemným společníkem zejména v novostavbách, první 2 roky po výstavbě, kdy zvykne být vlhkost vzduchu v těchto prostorách o něco vyšší. Pokud do vašeho domu však nezatéká a nemáte poškozenou hydroizolaci, odvlhčovač není nutný.

Zateplení domu
Vnitřní teplota stěn je kritickým faktorem při vlhkosti vzduchu v prostoru. Zateplení domu automaticky zvýší povrchovou teplotu stěn. Čím vyšší teplota stěn, tím je potřebná nižší topná teplota, která následně vede ke zvýšení vlhkosti v prostoru.

Zateplené a masivní stěny domů mají však i další výhodu – v létě nepropustí okolní tropické vedro, v zimě zase mrznoucí chlad. K masivním materiálům patří například kámen či cihla, která podporují akumulační vlastnosti domu.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek